Strona główna » Inwestycje pośrednie i bezpośrednie

Inwestycje pośrednie i bezpośrednie

Inwestycje alternatywne można podzielić na dwie grupy: inwestycje pośrednie i inwestycje bezpośrednie. Za przykład niech nam posłuży inwestycja w złoto. Jeśli inwestor kupi złoto przez biuro brokerskie, to jest ono przechowywane przez odpowiednią firmę, a inwestor otrzymuje tylko zapis transakcji na swoim koncie w biurze brokerskim. Będzie to inwestycja pośrednia, dlatego że uczestniczy w niej wielu pośredników, których trzeba opłacić. W zamian mamy szybką i wygodną inwestycję.

Inwestycje dzielą się na kolejne dwie grupy, w zależności od osoby podejmującej decyzje. Możemy komuś powierzyć zarządzanie gotówką, a wtedy decyzje, kiedy i co kupić lub sprzedać, będzie podejmował nasz pośrednik. My wybierzemy tylko ogólny typ inwestycji, na przykład nieruchomości. Druga możliwość polega na stworzeniu przez pośrednika warunków do zawierania transakcji, w których to my decydujemy, kiedy i jakich inwestycji dokonamy. Przykładem takiego pośrednika są brokerzy z rynku Forex, umożliwiający zawieranie transakcji kupna i sprzedaży surowców.

W przypadku samodzielnego kupna złota, z dostawą do domu i przechowywaniem go we własnym sejfie, będziemy mieli do czynienia z inwestycją bezpośrednią. Takie inwestycje nazywane są też inwestycjami fizycznymi lub emocjonalnymi. Nie ponosimy dodatkowych kosztów pośrednictwa, ale bierzemy na siebie ryzyko samodzielnego przechowywania. Mamy za to przyjemność obcowania z obiektem naszej inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *