Strona główna » Możliwy wzrost cen mieszkań w 2015 roku

Możliwy wzrost cen mieszkań w 2015 roku

Jeżeli planowaliśmy kupno mieszkania, rok 2014 może ostudzić nasze marzenia. Deweloperzy przestrzegają przed wzrostem cen, który może okazać się nieunikniony. Powodem tych zmian może być nie spadający popyt na mieszkania, który może doprowadzić do wzrostu cen. Tym bardziej, że wszystko wskazuje na to, że Rada Polityki Pieniężnej utrzyma obecne niskie stopy procentowe. Dodatkowo rząd planuje start z programem Mieszkania dla młodych, który rzekomo ma ożywić rynek mieszkaniowy, jednak może okazać się jednym z głównych powodów podwyżek.

Mieszkania dla młodych

Program ten nałoży pewne limity na sprzedaż mieszkania w ramach wsparcia programu. Może to spowodować zahamowanie wzrostu cen mieszkań o niższym standardzie. A przecież każdy z nas nie celuję w tę ligę. Należy wiedzieć, że nowy program, który wszedł od pierwszego stycznia 2014 roku, uniemożliwi bankom udzielanie kredytu hipotecznego na sto procent wartości mieszkania. Dzięki temu ceny mieszkań będzie można lepiej dopasować do limitów cenowych. W pełni wyposażone mieszkanie czy wykończony dom przestanie być już tylko marzeniem. MDM pozwala także na budowę domu czyli zakup materiałów budowlanych takich jak: drzwi, stolarka otworowa okienna, materiały wykończeniowe, itp.

Ustawa deweloperska

Ogromny wpływ na ceny mieszkań w 2015 roku może mieć ustawa deweloperska. Jak oceniają ekonomiści może ona być problemem szczególnie dla młodych firm deweloperskich. Ma ona powodować spadek ofert mieszkaniowych na rynku pierwotnym. A więc przesz mniejszą ilość tanich i korzystnych ofert na rynku, mieszkania z wyższego poziomu mogą poważnie podrożeć.

Niezbyt różana przyszłość

Bezsprzecznie należy zauważyć, że mamy sytuacje z konsolidacją rynku deweloperskiego na którym mogą skorzystać jedynie więksi gracze. Program „Mieszkania dla młodych” według wielu analityków, może przynieść nie chciane korzyści, szczególnie wśród osób, które planowały zakup mieszkania. A więc bardzo prawdopodobny jest lekki skok cen, ale nie przesadzajmy z tymi czarnymi scenariuszami i pozytywnie patrzmy w przyszłe inwestycje i plany rządowe.

Sprawdź ofertę biura nieruchomości Filar oferującego działki, lokale, mieszkania i domy w Bydgoszczy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *